A túlméretezett berendezések, fogyasztók, csővezetékek és szerelvények hatása a fűtési rendszerek viselkedésére
Még nem érkezett hozzászólás!
Sóki Rudolf
A túlméretezett berendezések, fogyasztók, csővezetékek és szerelvények hatása a fűtési rendszerek viselkedésére
A Körös Campus Alapítvány az elmúlt évekhez hasonlóan a tavalyi tanévben is pályázatot hirdetett a felsőoktatásban tanuló fiatal épületgépész hallgatók számára. A beadott pályamunkákat az alapítvány kuratóriuma értékeli, illetve dönt a támogatás/ösztöndíj odaítéléséről és mértékéről. Az ösztöndíj célja, hogy a felsőoktatásban tanuló tehetséges épületgépész hallgatók anyagi és szakmai támogatása Magyarországon biztosítva legyen.
A nyertes pályamunkák közül Olvasóink a következőkben Sóki Rudolf munkájával ismerkedhetnek meg. A szerző dolgozatával [1] 2014-ben részt vett a BME Gépészmérnöki Kar TDK konferenciáján.
Jelölésjegyzék
Latin betűk
a – szelepautoritás [–]
A – felület [m2]
D – átmérő [m]
k – csőérdesség [m]
l – hosszúság [m]
Lw – hangteljesítményszint [dB(A)]
M – radiátor kitevő [–]
p – nyomás [Pa, bar]
Q – hőenergia [J, Wh]
Q· – hőteljesítmény [W]
t – hőmérséklet [°C]
T – abszolút hőmérséklet [K]
v – sebesség [m/s]
V· – térfogatáram [m3/s, m3/h]
U – hőátbocsátási tényező [W/m2K]
Görög betűk
λ – csősúrlódási tényező [–]
η – hatásfok [–, %]
ρ – sűrűség [kg/m3]
τ – idő [s, h]
ν – kinematikai viszkozitás [m2/s]
Alsó indexek
b – belső
k – külső
1. Bevezetés
Az épületgépészeti rendszerekben gyakran találkozhatunk túlméretezett berendezésekkel, fogyasztókkal, csővezetékekkel és szerelvényekkel. Ennek oka, hogy a tervezők és kivitelezők túlságosan a biztonságra törekedtek, vagy rosszul végezték el a méretezést, de akár az is, ha egy felújítás során az épületet, fogyasztókat korszerűsítik, azonban a hűtő- és fűtőberendezéseket változatlanul hagyják.
Dolgozatomban megvizsgáltam, hogy csupán műszaki szempontból milyen pozitív, illetve negatív hatásai vannak a túlméretezésnek.
A legfontosabb kérdés az volt, hogyan változik a túlméretezés hatására az energiafogyasztás, valamint egyes elemek esetében a zajkibocsátás. Vizsgáltam továbbá a szabályozás pontosságának a változását is. Egy fűtési rendszer főbb elemeire végeztem el az elemzéseket, a hőtermelőtől indulva egészen a radiátorig.
2. Kazán
A túlméretezéssel a kazánok esetében találkozunk a legtöbbször. Ez azért probléma, mert általánosságban kijelenthető, hogy a csak fűtésre szolgáló berendezéseknél a fűtési idény több mint 80%-ában a méretezési teljesítmény felénél kisebb teljesítményre van szükség [2]. A teljes terheléssel való üzemelés csak nagyon rövid időszakra jellemző, ezért a túlméretezés hatása itt még jelentősebb. A dolgozatban a túlméretezés hatását különböző gázkazánokra vizsgáltam meg.
2.1. Vizsgálati módszer
A kazánok esetében az egyik legfontosabb jellemző az energiafogyasztás, ami a túlméretezés hatására jelentősen változhat. Ahhoz, hogy a túlméretezés hatását az energiafogyasztásra vizsgálni tudjam, kiszámítottam 3 különböző típusú, típusonként 6 névleges teljesítményű kazán éves energiafogyasztását. A vizsgált típusok: hagyományos, alacsonyhőmérsékletű és kondenzációs kazán. A teljesítményeket úgy vettem fel, hogy a pontosan méretezett kazán névleges teljesítménye 10 kW, mivel ez felel meg egy átlagos családi ház méretezési hőigényének, a legnagyobb vizsgált túlméretezett kazán névleges teljesítménye pedig 20 kW. A kazánok energiafogyasztása attól függ, hogy a szükséges hőigényt milyen hatásfokon tudják előállítani. A kazán hatásfoka a kazán terhelésének a függvénye. A vizsgálat során azzal az egyszerűsítéssel éltem, hogy a kazánokat csak fűtésre használják, használati melegvíz készítésére nem.
2.1.1. Kazánterhelés, hatásfok
A kazánterhelés az aktuális hőigény és a névleges hőteljesítmény hányadosa, ahol az aktuális hőigény a külső hőmérséklet függvénye, a névleges hőteljesítmény adott. Az aktuális hőigényt a következőképpen határoztam meg:
Q·igény = C · (tb – tk). [kW] , (1)
ahol C – a transzmissziós és filtrációs veszteségeket jellemző konstans (a méretezési hőigény ismert, így ennek az értéke is ismert) és csak a tkülső a változó paraméter, amelynek értéke a méretezési külső hőmérséklet (–13 °C) és a fűtési határhőmérséklet között (12 °C) változik. A számítás során az OMSZ Budapestre vonatkozó 2013-as, egy tizedesjegy pontossággal rendelkezésre álló adatait használtam fel. A fűtési idény időtartama 4238 óra volt.
A terheléstől függő kazánhatásfokokat az általánosságban megadott diagramok alapján határoztam meg, amelyek már tartalmazzák a szakaszos üzem hatását [2].
További részletek lapunk 2015/10-es számának nyomtatott változatában található, illetve a teljes cikk pdf-formátumban is rendelkezésre áll (regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul).