A társasház is megérdemel egy jó kéményt!
Még nem érkezett hozzászólás!
Kocsis Csaba
A társasház is megérdemel egy jó kéményt!
Örömmel tapasztaljuk, hogy az építőipar kezd magára találni. Örömteli mindannyiunk számára, hiszen ha az építőipar húzó ágazat lesz, az a gazdaság minden területére kihat, abból a gépészet is profitál! Városainkban egyre-másra épülnek a megnövekedett lakásigényeket kielégíteni kívánó társasházak. Különböző igényekhez, különböző méretekben, különböző készültségi fokkal és minőségben. Ami mindannyiban közös, hogy az épületek fűthetőségéről gondoskodni kell!
Társasház esetében a fűtés megtervezéséhez elengedhetetlen a gépész segítség igénybevétele! Ez rendszerint azt jelenti, hogy a lakásokba zárt égésterű gázkészüléket terveznek, ami biztosítja a meleget, esetleg a meleg vizet is. A kérdés csak a márka kiválasztása, ez különösebb kihívás elé nem állítja a felkészült gépészt, amihez viszont már kell „némi” gyakorlat, az a gázkészülékek égéstermék-elvezetésének a kiválasztása, megtervezése, mert egy rossz döntéssel örökre megkeseríthető a lakástulajdonosok élete! Vigyázzunk tehát, hogyan döntünk!
Megvizsgáltunk, hogy egy konkrét társasház esetében milyen folyamatok vezettek a megfelelő kéményválasztáshoz.
Egy győri beruházó cégnél, az Archi-Land Kft-nél vetődött fel 2013-ban a gondolat, hogy a Tarcsay u. 22. szám alatt egy új társasház épüljön. A tervezéssel az Archi-Bald Mérnöki Irodát bízták meg. Mindkét cég vezetője Pőcze Bálint, aki 1992-ben alapította a tervező cégét. Üzletpolitikájának meghatározó eleme, amit megalakulásuk óta vall, hogy a „Visszatérő megbízó” a munkájuk fokmérője.
Az épület fűtésének megtervezése során több lehetőséget megvizsgáltak, legfontosabb szempontok voltak:
a lakástulajdonosok számára
• biztonságos,
• garanciákkal rendelkező,
• költségtakarékos megoldást kínáljanak,
• figyelembe véve a közeljövő szabályváltozásait.
A megfelelő választás a kondenzációs gázkészülékek alkalmazása lett, lakásonként egyedi kazánokkal. A márka választásánál fontos volt a teljesítmény-tartomány – Q = 18 – 22 kW közötti legyen –, a készülékek minél kisebb helyet foglaljanak el, alacsony legyen a gázfogyasztása és persze az ár/érték arány. A típusokat tekintve 3 gyártó: Vaillant, Buderus és Saunier Duval készülékei közül esett a választás az utóbbira: Thema Condens F25, Q = 19,6 kW, a gázfogyasztás: 1,96 m3/h.
Az égéstermék-elvezetés tervezésének szempontjai hasonlóak voltak:
• biztonságos legyen,
• megfelelő garanciákkal rendelkezzen,
• hosszú távú megoldást kínáljon,
• megfeleljen az európai szabványoknak,
szabályoknak,
• illeszkedjen az épület építési anyagainak
kiválasztásához!
A szempontoknak legjobban megfelelő megoldás a kerámia béléscsöves, köpenyelemes kéményrendszer!
Az épület látványterve
A kivitelezést az Archi-Land Kft. végezte. Az épület anyagainak megválasztása során végig szem előtt tartották, hogy olyan termékeket válasszanak, amelyeknek jó a márkaneve, tartósak és megbízhatók. A kémény tekintetében fontos volt, hogy kis helyen elférjen, s oldja meg az egymás felett elhelyezkedő lakások beköthetőségét egy kürtőbe.
Két kémény épült, a K1 jelű 4 db – szintenként 1-1 db –, a K2 jelű 5 db, szintenként 1-1 db gázkazán csatlakozással. A kéményhossz 21,80 m, a hatásos magasság: 7,35 m. Elvárás volt, hogy olyan megoldás alkalmazására kerüljön sor, amelyik jól bevált rendszermegoldást nyújt, garanciális kérdések tekintetében rendezett termék és hosszú élettartamot garantál! Tartózkodni kívántak a „barkács-megoldások” alkalmazásától. Elvárás volt az is, hogy a tervezettel legalább azonos műszaki megoldást biztosítson, de ha árban is jobb, az lenne az ideális! Így került a látókörükbe a Leier MULTIKERAM kéménycsalád. Mivel több gázkészüléket kellett egy kürtőbe csatlakoztatni különböző szinteken, ezért a gyűjtő jellegű – LAS – kéményrendszer tűnt a megfelelő megoldásnak. A választásnál a Leier Hungária Kft. volt a segítségükre.
Olyan kéményrendszerre volt szükség, ami a megszokottaktól is kisebb helyet igényel, mivel nagyon szűk hely maradt a lakásokban a gázkészülék és a kémény számára.
A gépésszel történt egyeztetés során került sor a kéményrendszer kiválasztására, ami amellett, hogy ötvözi a kerámia béléscső nyújtotta tartósságot, kopásállóságot, hőállóságot és nedvességre való érzéketlenséget, a zárt rendszere miatt teljes biztonságot nyújt és még a külmérete is jóval kisebb! A tervezett kémény külső mérete 48 x 48 cm volt, míg a javasolt rendszeré 35 x 35 cm, így a megtakarítás lakásonként 46% értékes lakótér, mindezt 9 lakásban és üzletben!
A tervezett gravitációs – N1 – kémény helyett a javasolt kémény túlnyomásos – P1 – üzemmódban működik, ez a Leier MULTIKERAM LAS P1 kéményrendszer! A kémény minősítése T200 P 1 W 1 O00.
További részletek lapunk 2015/10-es számának nyomtatott változatában található, illetve a teljes cikk pdf-formátumban is rendelkezésre áll (regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul).