Légtechnikai rendszer működésének optimalizálása belső levegőminőségen alapuló szabályozással (LEKTORÁLT CIKK)
Még nem érkezett hozzászólás!
Ing. Koudelková, Daniela PhD
Légtechnikai rendszer működésének optimalizálása belső levegőminőségen alapuló szabályozással (LEKTORÁLT CIKK)
Absztrakt
A belső levegő minőség (BLM) jelentősen összefügg a külső levegő minőségével, a helyiség légtérfogatával és az ott tartózkodó emberek számával, a légcsereszámmal és a légszennyezők típusaival. Az elsődleges szennyezőanyag források: az ember, valamint az ő metabolikus tevékenysége és aktivitása, az építőanyagok, továbbá a helyiségben végzett emberi tevékenység.
A légtechnikai rendszerek alapvető feladata a szükséges (friss) levegőmennyiség bevezetése a szellőztetett terekbe. A tervezés során nagyon lényeges a szennyezőanyag érzékelő műszerek megfelelő telepítése a hatékony szellőztetés biztosítása érdekében. Jelenleg kétféle érzékelő típus létezik: a szén-dioxid szenzor és a gázkeverék szenzor.
Egy megfelelően kiválasztott érzékelővel és annak optimális elhelyezésével hatékony energiafelhasználási stratégia valósítható meg az épületben, amivel az energiafelhasználás akár 30 – 50%-kal is csökkenthető.
További részletek lapunk 2015/6-os számának nyomtatott változatában található, illetve a teljes cikk pdf-formátumban is rendelkezésre áll (regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul).