Az Épületgépészeti Múzeum kincseiből – Rajzolás és tuskihúzás II. rész
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Chappon Miklós
Az Épületgépészeti Múzeum kincseiből – Rajzolás és tuskihúzás II. rész
Előző cikkünkben a rajzolás eszközei közül elsősorban a tusrajzokhoz használt tárgyakat, eszközöket mutattuk be.
Akkor már leírtam, hogy – bár nem vagyok irigy típus – mégis irigylem a mai fiatalokat, amiért például a napjainkban végzett mérési eredmények kiértékelése utáni görbék megrajzolásához számítógép adja a pontok burkoló görbéjét.
Ez alkalommal nemcsak a rajzoláshoz, hanem már a szerkesztéshez alkalmazott, mostanra muzeálissá vált tárgyakkal foglalkozunk.
Ma már csak a régebb óta fiatalok ismerik például a fejesvonalzót (1. ábra), amelyet a rajztábla szélén végigcsúsztatva tudtuk biztosítani a vonalak párhuzamosságát. Erre a vonalzóra támasztott háromszögvonalzó segítségével pedig merőleges vonalakat tudtunk húzni. A használatos háromszögvonalzók a 45-45-90, illetve 30-60-90 fokosak voltak. Két ilyen háromszögvonalzóval mind a négy most említett szögű vonal könnyedén megrajzolható volt. Az egymásra merőleges két vonal rajzolását mutatja a 2. ábra.
Meg kell emlékeznünk az állítható fejű fejes vonalzóról is. Ez abban az időben valóban profi volt.
Ezidőtájt még nem léteztek számítógépek, illetve programok, amelyek bármilyen görbét, illetve mértani alakzatot meg tudtak volna rajzolni. Az e korban élő „kreatívak” azonban különböző sablonokat (3. ábra) és speciális görbe vonalakat tartalmazó vonalzókat készítettek (4. ábra), amelyek egy része később a kereskedelmi forgalomban is megjelent.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/11-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).