Téli gyakorlati fa fűtőérték meghatározása házi mérés alapján
Még nem érkezett hozzászólás!
Bezzeg Pál - L. Szabó Gábor
Téli gyakorlati fa fűtőérték meghatározása házi mérés alapján
Kivonat
Az elmúlt években nőtt a fával való tüzelés aránya. A cikkben néhány Hajdú-Bihar megyében gyakori fafaj átlagos téli tárolása során beálló fűtőértékét vizsgálatuk. A vizsgálatainknál fontos szempont volt, hogy háznál fellelhető eszközökkel történjen, így bárki által megismételhető legyen. Így lehetővé válik saját, vagy vásárolni kívánt tetszőleges tüzelő várható fűtőértékének a meghatározása, amennyiben a méréseket otthon megfelelő pontossággal végezzük.
1. Bevezetés
Jelen cikk összefoglalója a Körös Campus Alapítvány 2017-2018 tanévre kiírt pályázatához beadott és ösztöndíjat nyert munkának. A cikkben az azóta folytatott munka eredményei is szerepelnek.
Hazai viszonylatban újra kezdjük felfedezni a fatüzelést, annak minden problémájával együtt. Mivel a szállítás drága és energiaigényes, ezért a helyben növő állományok használata a gyakoribb. Emiatt (is) változnak a fatüzelési szokások, a nyárfa, fenyő is eltüzelésre kerül. Ez indokolja a vizsgálódásunkat. Valamint azon Európai irányelv (2009/28/EK), amely kimondja, hogy a cél „a biomasszában rejlő valamennyi lehetőség kiaknázása” [1].
E cél áttekintéséhez elemeztük Loughlin és Dodder cikkét [2], amely New York állam fatüzeléssel működő hőtermelőiről szól. Összehasonlítja más tüzelőanyagokkal és próbál következtetni a közeljövő tendenciáira. Azt prognosztizálja, hogy függően a helyi adottságoktól, a fatüzelés részaránya növekedni fog.
Hazai viszonylatban Hutkainé Göndör Zsuzsanna elemezte kistelepüléseken a fokozódó fatüzelés hatásait [3]. Járható útnak látja a hasábfa égetést, vizsgálva a levegőkörnyezeti hatásokat. Vizsgálatunk megvalósításához tanulmányoztuk Kostas, Beneroso és Robinson cikkét [4], amely biomassza mikrohullámmal való melegítésével foglalkozik. Növekvő energiasűrűség melletti csökkenő víztartalomról számolnak be. Használata jelentősen csökkenti a vízvesztés idejét, viszont költségesebb.
A nevezett munkák nem adják meg, hogy adott téli légállapoton tárolva mekkora lesz az adott fa fűtőértéke. Ezzel foglalkozik ez a cikk.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2018/9-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).