Épület Információs Modellezési eljárás alkalmazása az épületgépészetben (BIM tervezés)
Még nem érkezett hozzászólás!
Virág Zoltán - Virág Zsolt - Orosz Tamás
Épület Információs Modellezési eljárás alkalmazása az épületgépészetben (BIM tervezés)
Mi a BIM? A BIM (Building Information Modelling) a mai modernkori kihívásoknak és elvárásoknak megfelelő tervezési módszer. Bár a rendszer már a 2000-es évek elején elkezdett terjedni, hazánkban csak az elmúlt években lett hangsúlyos. Gyorsuló világunkban az információ azonnali rendelkezésre állása szinte alapvető elvárás, így tervezőként elsődleges feladatunk, hogy terveink a lehető legtöbb, egyszerűen és gyorsan hasznosítható információt tartalmazzák.
A tervezői munka során a mérnök gárda egy létesítmény megvalósításán dolgozik, mégpedig az épület születése előtti időszakban. Ezt úgy éri el, hogy munkáját és feladatát – a valós életben végezve – először a virtuális világban oldja meg. A mérnöki virtuális világnak kiemelkedő szerepe van az épület megvalósulásának szempontjából, hiszen itt készül a gondolatból egy megvalósítható terv, amely alkalmas a kivitelezésre, a létesítmény megszületésére és az előirányzott életciklus megvalósítására.
Az épületgépészeti terv kidolgozása során fő célként tartjuk szem előtt, hogy a tervezett rendszer kiszolgálja a megálmodott új épület energetikai és komfortigényeit. Elégítse ki az épület különleges működési igényeit, műszaki követelményeit és a megvalósíthatóság gazdaságossági feltételeit. Messzemenően figyelembe vesszük, hogy magas műszaki színvonalú, ugyanakkor gazdaságos rendszer legyen, gondolva az élet- és vagyonvédelem elengedhetetlen szempontjaira is.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2017/9-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).