Fűtési hálózatok csőátmérőjének optimalizálása
Még nem érkezett hozzászólás!
Gergely Dániel Zoltán
Fűtési hálózatok csőátmérőjének optimalizálása
A Körös Campus Alapítvány az elmúlt évekhez hasonlóan a tavalyi tanévben is pályázatot hirdetett a felsőoktatásban tanuló fiatal épületgépész hallgatók számára. A beadott pályamunkákat az alapítvány kuratóriuma értékeli, illetve dönt a támogatás/ösztöndíj odaítéléséről és mértékéről. Az ösztöndíj célja, hogy a felsőoktatásban tanuló tehetséges hallgatók anyagi és szakmai támogatása biztosítva legyen Magyarországon.
A nyertes pályamunkák közül Olvasóink a következőkben Gergely Dániel Zoltán munkájával ismerkedhetnek meg.
A szerző a Körös Campus ösztöndíj elnyerésén túl, jelen dolgozattal a PTE-MIK 2014. évi Tudományos Diákköri Konferenciáján is részt vett és 1. díjban részesült, ezzel kijutott a XXXII. OTDK-ra, ahol 3. helyezést ért el. Konzulense Baumann Mihály adjunktus, tanszékvezető. (Szerk.)
Bevezetés
A fűtési rendszerek csővezetékeit a gazdaságos csőátmérő alapján méretezik, amelyet igen régóta 50 ÷ 200 Pa/m fajlagos súrlódási nyomásveszteségű csővezeték kiválasztásával lehet megvalósítani. Ezeket az értékeket az 50’-es – 60’-as években írt szakkönyvekben találhatjuk. A korábbi időszakhoz képest napjainkra több dolog gyökeresen megváltozott, mások az energiaárak, csővezeték költségek, a csövek választéka sokkal szélesebb, illetve megjelentek a korábbiakhoz képest sokkal kisebb energiafogyasztású szivattyúk. Felvetődik a kérdés, hogy a szakkönyvekben közölt 50 ÷ 200 Pa/m fajlagos súrlódási nyomásveszteségre való méretezési értékeket nem szükséges-e átértékelnünk?
1. A gazdaságos csőátmérőt befolyásoló tényezők
1.1 Energiaköltségek
A vizsgálatot egy adott üzemidőre, és erre az időre átlagolt villamos energiaár figyelembevételével végeztük. A számításhoz először ismerni kell a vizsgálat idején, illetve egy adott rendszer tervezésekor vagy létesítésekor az aktuális villamosenergia-árat. 2015. év elején a villamos energia bruttó költségének országos átlaga 36,4451 Ft/kWh volt. Mivel az árak folyamatosan változnak az évek során, az üzemidőn belül minden i-edik évben meg kell határozni a várható villamosenergia-díjat.
1 Forrás: www.eon.hu
A fogyasztók támogatására szolgáló „rezsicsökkentés” program végett csak közelítéssel becsülhetők az elkövetkezendő évek villamosenergia-árai és ebből adódóan nem feltétlenül igaz, hogy az árak folyamatosan növekednének. A képletek nem teszik lehetővé, hogy ezt a tényezőt pontosan figyelembe vegyük, így a számításunkban a nemzetközileg elfogadott energiaárak évenkénti 2%-os növekedésével számoltunk:
Kvillamos,kezdeti (2015+i) = Kvillamos kezdeti (2015) ·
· (1+0,02)(2015+i)–2015.
További részletek lapunk 2015/12-es számának nyomtatott változatában található, illetve a teljes cikk pdf-formátumban is rendelkezésre áll regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul).