Az ivóvíz rendszerek védelme a visszafolyás-gátlók alkalmazásával
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Barna Lajos PhD
Az ivóvíz rendszerek védelme a visszafolyás-gátlók alkalmazásával
Az ivóvíz minőség kérdése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Az ezzel kapcsolatos meghatározásokat és követelményeket fogalmazza meg az Európai Uniónak az emberi felhasználásra szánt víz minőségére vonatkozó irányelve [1].
Ahhoz, hogy az ivóvízellátó rendszerek a későbbiekben higiéniai szempontból tartósan kifogástalanul működjenek, alapvetően fontos a nem ivóvíz minőségű víznek az ivóvíz hálózatba történő visszaszívásával, visszanyomásával vagy visszafolyásával szemben megfelelő biztonságot nyújtó megoldás megtervezése és kialakítása. Ezzel a kérdéssel is részletesen foglalkozik az a gyakorlati kézikönyv [2], amelyet 2017/7-8-as számunkban mutattunk be olvasóinknak [3]. Az Ivóvíz-higiénia címmel a Honeywell Szabályozástechnikai Kft. gondozásában megjelent kézikönyv áttekintést ad az ivóvíz minőségét meghatározó kémiai és mikrobiológiai jellemzőkről, valamint az ivóvízellátó rendszerekre vonatkozó követelményekről. Összefoglalja a vonatkozó EU-irányelv, valamint az európai szabványok azon előírásait, amelyek közvetlenül érintik az ivóvízellátó rendszerek tervezőit, kivitelezőit és üzemeltetőit. Bemutatja a tervezés higiéniai szempontjait és példákkal szemlélteti, hogyan kell megtervezni és kivitelezni egy új ivóvízellátó rendszert. A könyv a 6. fejezetében részletesen foglalkozik az ivóvíz rendszerek védelmével a visszaszívással, visszanyomással és visszafolyással szemben. Összeállításunk a gyakorlati kézikönyv alapján készült.
A biztonsági berendezések kiválasztása
Mindenekelőtt tehát azt kell meghatározni, hogy mennyire veszélyes az ivóvízre nézve az a nem ivóvíz minőségű víz, amely ellen az ivóvizet biztosítani kell. Ehhez az MSZ EN 1717 szabvány [4] vehető alapul, amely az ivóvizet és a nem ivóvíz minőségű vizet öt folyadékkategóriába sorolja:
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/1-2-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).