Üvegházak energiahatékonysági kérdései földrajzi helyzetük és tájolásuk függvényében (angol nyelvű)
Még nem érkezett hozzászólás!
Bordun, Maryna - Savytskyi, Mykola - Babenko, Maryna - Rabensiefer, Roman
Üvegházak energiahatékonysági kérdései földrajzi helyzetük és tájolásuk függvényében (angol nyelvű)
Absztrakt
A szerzők kutatásukban az üvegházak üzeme során elérhető energiamegtakarítási lehetőségeket vizsgálták. A talaj állandó hőmérsékletét, valamint a napenergia hasznosítását találták kulcsfontosságúnak ahhoz, hogy az üvegház hőellátása energiahatékony módon valósuljon meg. A tanulmányban az üvegház optimális elhelyezkedésének kérdését is vizsgálták, amelynek célja, hogy az épületburok hőveszteségét a minimumra csökkentsék, miközben a lehető legnagyobb mértékben hasznosítható marad a napenergia.
Az épületburokra végzett hőveszteség számításokat, valamint szoláris nyereségeket három lehetséges épület-kialakítás esetére mutatták be. Eredményeik szerint a vizsgált kialakításokkal Ukrajnában 8 hónapon keresztül lehet az üvegházat energiahatékony módon működtetni, míg a fennmaradó, téli hónapokban megoldásként kiegészítő fűtés szükséges a hőveszteségek fedezésére.
A szerzők közül Maryna Babenko előadással szerepelt az OMÉN 2019 Oktatás Napja PhD szekciójában. Ennek alapján kerestük meg, hogy kutatási eredményeit mutassa be olvasóinknak.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/1-2-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).