Magyarország levegőminőségének állapota
Még nem érkezett hozzászólás!
dr. Béres András - Koplányi Nóra - Holes Annamária - Riesz Lóránt
Magyarország levegőminőségének állapota
A cikk témájában előadásokat tartottak a jubileumi,
X. Országos Kéménykonferencián.
Bevezetés
A jó minőségű környezeti levegő az egészséges környezet egyik alapeleme. A nem megfelelő minőségű, szennyezett levegő az emberi egészséget, a növény- és állatvilágot, de akár az épített környezetet is károsíthatja, jelentős költségterhet is jelentve a társadalom egészének. A szennyezett levegő által jelentett környezeti kockázat mértékét jól mutatja, hogy az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte nyolc halálesetből egyet a légszennyezés okoz; adataik szerint a tüdő daganatos megbetegedéseinek következtében történt elhalálozások 36%-áért, a szívbetegség következtében történt elhalálozások 27%-áért felelős a szennyezett levegő. A társadalomra gyakorolt jelentős költségterhekre vonatkozóan pedig beszédes adat, hogy a légszennyezés által okozott megbetegedések közvetlen és közvetett költségei a bruttó hazai termék arányában az Európai Unióban átlagosan 10%-ra, hazánkban ennél is nagyobbra, közel duplájára becsülhetők.
Az 1980-as évektől kezdődően folyamatosan javult hazánk levegőtisztaság-védelmi állapota, köszönhetően a környezetvédelmi hatósági rendszer hatékony kialakításának, a kibocsátásokra vonatkozó szabályozások szigorodásának, az országhatáron átterjedő légszennyezéssel foglalkozó nemzetközi egyezményeknek, a közúti járművek kibocsátás csökkentésének és természetesen az iparszerkezet átalakulásának is. Napjainkban a fő szennyező anyagok közül három, a talaj közeli ózon, a nitrogén-oxidok és a szálló por okoz időszakosan levegőminőségi problémákat. A következőkben összefoglaljuk a hazánk levegőminőségi állapotával kapcsolatos legfontosabb információkat, trendeket és problémákat.
A levegőminőség mérése
Hazánk levegőkörnyezetének állapotát az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat mérési eredményei alapján követ hetjük nyomon. A hálózat alapvetően két részből áll: az automata mérőállomásokon (1. ábra) folyamatos mérést végeznek, a légszennyező komponensek széles körét vizsgálják.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2018/4-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).