Energiagazdálkodási irányítási rendszer
Még nem érkezett hozzászólás!
Bárczi István
Energiagazdálkodási irányítási rendszer
Ma már a legtöbb vállalat alkalmaz valamilyen szabványosított irányítási rendszert, vannak, akik többfélét is. A legismertebbek ezek közül a minőségirányítási és a környezetközpontú irányítási rendszerek. Nagy várakozás előzte meg az energiagazdálkodási irányítási rendszerszabvány megjelenését. Ilyenből kettő is megjelent az utóbbi másfél évben.
Stratégiai célok
2010-ben jelent meg az Európai Unió 2020-ig szóló energiastratégiája, amely természetesen szoros összefüggésben van a klímavédelemmel. E szerint azt remélik, hogy 2020-ra 20%-os energiahatékonyság-növelés, a megújuló energiaforrások arányának 20%-ra növelése és ezek eredményeként az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20%-os csökkentése lesz elérhető.
Ezzel összhangban idén márciusban hirdették meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és több egyetem részvételével megvalósítani tervezett Virtuális Erőmű Programot, amelynek lényege, hogy az energia-megtakarítást az energiahatékonyság növelése és a tudatos energiafelhasználás széles körben való elterjesztése révén kívánják elérni. Ezzel a programmal egy 200 MW teljesítményű erőmű villamosenergia- termelését tervezik kiváltani, igazolt energia-megtakarításokkal. E célok elérését nagyban segítheti az energiairányítási rendszerek bevezetése minél több szervezetnél.
Néhány, a szabványalkotók által deklarált előny
Az energiagazdálkodást középpontjába helyező vállalatirányítási rendszer: