Az épületgépészet oktatása a Műegyetem Gépészmérnöki Karán
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. habil Kajtár László PhD - Dr. Barna Lajos - Dr. Szánthó Zoltán
Az épületgépészet oktatása a Műegyetem Gépészmérnöki Karán
A magyar épületgépészet múltjában az 1950-es év történelmi dátum. Az építőipar előtt álló feladatok megoldása szükségessé tette az egyetemi szintű épületgépészmérnök-képzés beindítását. Az első évfolyam az 1950/51 tanévben indult. Dr. Macskásy Árpád professzor vezetésével szerveződött meg az oktatás és az Épületgépészeti Tanszék.
A feladat óriási lehetett. A tárgyi és személyi feltételeket a rendelkezésre álló rövid idő alatt kellett biztosítani. Meg kellett szervezni az oktatói gárdát, tantervet készíteni, a tananyagot összeállítani. Laboratóriumok és tankönyvek kellettek.
A hetvenes évek végén diplomázók már nem találkozhattak Macskásy professzorral, de a szakma és alapító professzorának nimbusza mindent elmondott a végzett munkáról. Az oktatás indításának ötven éves jubileumát 2000 szeptemberében ünnepeltük. Arendezvényen nyolc országból vettek részt professzorok és Pokorni Zoltán oktatási miniszter mondott ünnepi beszédet. Megható volt tőle hallani, hogy nem ismerhette Macskásy professzort, de a rendezvény mindent elmond személyéről és munkájának eredményeiről. A rendezvény alkalmából „Jubileumi Kiadás” jelent meg, amelyben további adatok találhatók (50 éve alapították a BME Épületgépészeti Tanszéket. Szerkesztő: dr. Nyerges Tibor). Az elmúlt évtizedekben közel 3400 fő diplomázott épületgépészetből.
A tantervstruktúra változásai
Az elmúlt hatvan évben az oktatás alapját képező tanterv és a kari szakmai struktúra sok változáson ment keresztül. Megváltozott a szakok-szakirányok rendszere, elnevezése. Az elmúlt évtizedekben az alábbi szakirányokon diplomáztak épületgépészek:
Osztatlan ötéves képzés
Kétlépcsős képzés