Tízemeletes lakóépület vízellátásának tervezése
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Jasper Andor PhD - Hegedűs Ákos Márk
Tízemeletes lakóépület vízellátásának tervezése
Absztrakt
A cikk Hegedűs Ákos Márk diplomatervének rövid összefoglalója, amelyben egy tízemeletes lakóház vízellátási problémájára keresett megoldást. A lakóház lakói és a vízszolgáltató között húzódó hosszas vitára próbált megoldást találni, úgy, hogy a hálózat teljes számítógépes modellezésétől kezdve megvizsgált minden összetevőt a probléma körül.
1. Bevezetés
Kiskunhalason 2014 áprilisában indult el az Új Széchenyi Terv, Környezet és Energia Operatív Programjának keretén belül megvalósuló térségi ivóvízjavító program. A projekt során a minőségjavításon kívül egy új víztorony is megépült.
Az új víztorony üzembe helyezése óta többször érkezett panasz a helyi vízmű, a Kiskunvíz Kft.-hez a település egyetlen 10 emeletes lakóépületéből, alacsony víznyomásra hivatkozva.
A probléma teljes körű feltárására készült a cikk alapjául szolgáló diplomaterv, amely az épület ivóvízhálózatán és nyomásfokozóján kívül kitér a módosított vízi közmű hálózatra is. A probléma megoldásához elengedhetetlen a közterületi ivóvízhálózat vizsgálata is, mivel az épületen belüli rendszer pontos méretezéséhez ismerni kell a rendelkezésre álló minimum, maximum és átlagos nyomásértékeket.
2. Városi ivóvízhálózat
2.1. A városi ivóvízhálózat bemutatása
A város vízbázisa rétegvíz, amelyet tizenhárom kút használ ivóvíz előállításra, ezekből hat rendszeresen üzemel. A megcsapolt rétegek 80 és 300 méter között találhatók. A kinyert víz vízkezelésen esik át, mielőtt a hálózatba kerülne.
Kiskunhalason jelenleg két ivóvíztisztító telep üzemel. A kezelt víz a II-es telepen egy 530 m3 térfogatú, míg a III-as telepen egy 1000 m3 térfogatú tisztavíz medencébe kerül. A tisztavíz medencéből a II-es telepen négy Grundfos CR 120-3 A-F-A-E-HQQE típusú szivattyú, míg a III-as telepen egy Grundfos CR 120-3 A-F-A-E-HQQE és egy Wilo EMU D 200/5 típusú szivattyú küldi a hálózatra a tisztított ivóvizet. A hálózati szivattyúzás mindkét telepen a működő magastározó szintérzékelői szerint működik, a II-es telepen egyszerre két szivattyú, míg a III-as telepen egyszerre egy szivattyú üzemel.
A városban két magastározó (víztorony) található. A régi, 1962-ben készített vasbeton magastározót síkalap lemezen csúszózsaluzatos technológiával készítették. A toronyfejnek külső fagyálló klinkerburkolata van. A torony névleges térfogata 400 m3, amelyet két, egyenként 200 m3-es térrészre bontottak. A terepszint feletti minimális nyomómagassága 35 méter, míg maximális nyomómagassága 40,50 méter. A magastározót 2016 nyarán kizárták a hálózatból eresztés miatt. A kivizsgálás után kiderült, hogy a toronynak gyűrűhibája van. A régi víztorony képét és metszeti rajzát az 1. ábra szemlélteti.
Az új acélszerkezetű HIKO 500-33/2-0 típusú víztornyot 2015-ben építették. A torony névleges térfogata 500 m3, a terepszint feletti minimális nyomómagassága 33 méter, míg a maximális nyomómagassága 40,98 méter. Az új víztorony képét és metszeti rajzát a 2. ábra szemlélteti.
A városban található, összesen 12 661 lakásnak és háznak 92%-a be van kapcsolva a közüzemi vízhálózatba. Az ivóvíz elosztóhálózat teljes hossza 152,6 km. A hálózat legnagyobb része azbesztcementből készült, de mára már általánossá vált a KM-PVC csőanyag használata is. Ezt a csőanyagot használják meglévő hálózat felújításakor, valamint a településen történő további bővítésekkor. Kis részarányban KPE, horganyzott acél, valamint kék PVC csőanyagok is megtalálhatóak a hálózatban.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/9-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).