Homlokzati zöldfal rendszer termikus hatásának vizsgálata télen és nyáron
Még nem érkezett hozzászólás!
Baráth Géza - Dr. Barótfi István professzor emeritus - Dr. Magyar Zoltán PhD
Homlokzati zöldfal rendszer termikus hatásának vizsgálata télen és nyáron
Absztrakt
A homlokzati zöldfalakban lejátszódó épületfizikai folyamatokat korábban nem vizsgálták, az épületre gyakorolt hatásokat pedig alig ismerjük. A hazai klimatikus viszonyok között kutatási eredmények alig állnak rendelkezésre, így ezeknek a szerkezeteknek a tervezése és építése csak tapasztalati úton történik, általában az épületfizikai hatások figyelembe vétele nélkül. Az általunk elvégzett méréssorozat első kiértékelése rámutat arra, hogy hazánkban a moduláris homlokzati zöldfal rendszer hatása télen szinte elhanyagolható, nyáron viszont jelentős hőelvonásra lehet számítani.
Baráth Géza a cikk témájában előadást tartott a Magyar Épületgépészek Napja 2016 Oktatás Napjának PhD szekciójában. A cikk az előadás alapján készült.
1. Bevezetés
A homlokzati zöldfal rendszerek egyre nagyobb szerepet kapnak a kortárs építészetben. A falra felfuttatott borostyán vagy vadszőlő mellett ma már a korszerű rendszerek különböző fajtái is megtalálhatók hazánkban. Ültető dézsás megoldást találunk pl. az Allee bevásárló központ homlokzatán, a francia botanikus, Patrick Blanc által szabadalmaztatott első korszerű rendszerhez hasonló geotextil alapú falat láthatunk a XI. Kerületi Önkormányzat épületén, hazánk egyik legnagyobb összefüggő zöldfala pedig a Sorsok Háza udvarán egy fém kazettás moduláris rendszer.
Az egyes rendszerek már kiforrottnak mondhatók, megtalálhatók azok a technikai megoldások, amelyekkel a növényzetnek megfelelő élettér biztosítható, az épület szerkezeteit pedig nem fenyegeti korrózió.
Kérdés azonban, hogy ezek hogyan hatnak az épület termikus viszonyaira, hogyan változtatják meg a belső komfortot, az épület energiaigényét.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2017/3-as számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).