Az Odoo-ház dinamikus szimulációja
Még nem érkezett hozzászólás!
Haas-Schnabel Gábor
Az Odoo-ház dinamikus szimulációja
A Magyar Épületgépészet előző évi márciusi majd decemberi számában bemutattuk csapatunk munkáját és az Odooproject alakulását, majd a 2012. évi márciusi számban a tervezett légtechnikai berendezést.
Azóta még egy lépéssel közelebb kerültünk Madridhoz, hiszen május 23-án teljesítettük az ötödik leadást a szervezőknek. Az 1100 oldalas írásos és 280 tervlapot tartalmazó, mindenre kiterjedő dokumentáció már a végleges házat prezentálja. Június elején elfoglaltuk a ház itthoni építésének helyszínéül szolgáló csarnokot, amelyet a MÁV Zrt. biztosít csapatunk számára a Kőbányai úti telephelyükön. Az épület vázszerkezetét megkaptuk a gyártótól, így megkezdődhetett a kézzel fogható eredménnyel szolgáló kivitelezési munka.
A továbbiakban épületgépész csapatunk munkájának részletesebb bemutatását folytatjuk.
A verseny keretein belül feladat a terveken létező épület energiafogyasztásának előzetes becslése, vizsgálata. A szükséges szimulációt MATLAB környezetben végeztük el, amelyben felépítettük a teljes épületszerkezetet, valamint a belső teret érő hőáramokat. E cikk célja, hogy rövid áttekintést adjon a végzett munkáról, valamint bemutasson néhány eredményt.
A feladathoz a MATLAB Simulink nevű beépülő modulját használtuk, amely elsősorban dinamikus vizsgálatokra szolgál, az idő szerinti differenciálegyenletek megoldásának segítségével szolgáltat eredményeket. Alkalmas arra, hogy a szükséges hőtani folyamatok felépítése után az épület viselkedését vizsgáljuk vele különböző hatások esetén. A modell stabilitási kritériumok figyelembevételével a számítási kapacitás határáig finomítható, igen jó közelítéssel írja le a végbemenő folyamatokat.
A modellalkotásnál a belső levegőt, mint tárolót vettük figyelembe. Erre hatnak különböző hőáramok, amelyek jelentősen befolyásolhatják a belső hőmérsékletet: