A Zeneakadémia épületgépészeti felújítása
Még nem érkezett hozzászólás!
Oltvai András
A Zeneakadémia épületgépészeti felújítása
A Magyar Épületgépészek Napja 2011 rendezvényhez kapcsolódva tavaly is meghirdették a tervezői pályázatot, amelynek megosztott első díját Oltvai András kapta (lásd beszámolónkat a lap 2011/12. számában). Kérésünkre a következőkben bemutatja a díjnyertes pályaművet.
Liszt Ferenc által 1875-ben alapított Zeneakadémia számára az időközben megvásárolt telekre 1903-1907 között Korb Flóris Nándor és Giergl Kálmán építészek tervezték meg azt az épületet, amelyet a köznyelv Zeneakadémiaként hív.ABudapest, VI. kerület, Liszt Ferenc tér 8. szám alatti ingatlan hivatalosan Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem. Az alkotók az építészeti kialakításnál és ezzel együtt szellőzési rendszereknél alapul vették a két évtizeddel korábban megépült lipcsei Gewandhaus megoldásait. Az egész épület, benne a hangversenyterem is a maga korában rendkívül korszerű létesítmény volt, többek között a nagyterem 17 m-es erkélyének alátámasztás nélküli vasbeton áthidalása az első ilyen vasbeton szerkezet az országban.
Azt gondolom, hogy az épületgépészeti tervezés megkezdésének alapvető feltétele a ház „szellemiségének” megérzése, amely alatt nemcsak a tervek megismerését értem – ahogy korábban a Köztiben mondtuk: „már járok a házban” –, hanem a „megfagyott zenét” is, tehát az építészeti gondolatot is meg kell fejtenünk.
Egy több mint száz éves műemléki ház megfejtésének külön érdekessége: arról, hogy ma mit kell tenni, rengeteg minden ismert, de arról, hogyan gondolkoztak több generációval korábbi elődeink, keveset tudunk.