Kéménybélelés Furanflex® technológiával
Még nem érkezett hozzászólás!
Kecskeméthy Géza - Kovácsay István - Szücs Balázs - Vezér Szilárd Tamás
Kéménybélelés Furanflex® technológiával
Az emberiségnek több száz évig semmi gondja nem volt kéményekkel, mert a fűtéshez-főzéshez tüzelőanyagként csak fát használtak. Fatüzelésnél egyrészt nem keletkeznek agresszív savak, másrészt a füstgáz hőmérséklete 300 °C felett volt, így az égés melléktermékei gőz, illetve gáz formájában a környezetbe kerültek.
A múlt század közepén bevezetett gáz és olaj tüzelőanyagok használata gazdaságosabb és kényelmesebb volt, mint a fafűtés, de rendkívül súlyos károkat is okozott mind a kéményekben, mind a környezetben. Ennek oka, hogy a füstgáz hőmérsékletét a jobb energia-kihasználás miatt folyamatosan csökkentették 250 °C alá, ezért az égéstermékek a kémény falán kondenzálódva, savtartalmú vízként lecsapódnak. Gázfűtésnél salétromsav, szénsav, olajfűtésnél salétromsav, szénsav, sósav és kis mennyiségben egyéb savak is előfordulnak a kondenzátumban. A szénfűtés ebből a szempontból a legveszélyesebb, mert a keletkező kénsav, illetve kénessav szinte minden anyagot tönkretesz.
A kéményekben keletkező savas kondenzátum nem kíméli a betont, a maltert, a vakolatot, még a rozsdamentes acélt sem. Vékony réseken keresztül szén-monoxid juthat be a lakóhelyiségekbe. A rossz kémény, kazán miatt Magyarországon átlagban évi 40, Belgiumban 80, Franciaországban 300 haláleset fordul elő, ezért Európában a kémények bélelése kötelező.
A kéményeket utólagosan általában 1–2 m hosszú, rozsdamentes acélcsövekkel bélelik, amelyeket egymásba csúsztatva helyeznek el. Hátrányuk, hogy beépítésükhöz többnyire falbontás szükséges, keresztmetszetük kisebb, mint a bélelendő kéményé, összetoldásuk nem tömör, a rozsdamentes cső 10–15 év alatt korrodálódik.