Az épületgépészet oktatása a Műegyetem Gépészmérnöki Karán
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. habil Kajtár László PhD - Móczár Gábor
Az épületgépészet oktatása a Műegyetem Gépészmérnöki Karán
Az egyetemi szintű épületgépész oktatás kezdete a Műegyetemen
A magyar épületgépészet múltjában az 1950-es év történelmi dátum. Az első évfolyam az 1950/51-es tanévben indult. Dr. Macskásy Árpád professzor vezette az oktatás megszervezését és a megalakuló Épületgépészeti Tanszéket.
A hetvenes évek végén diplomázók már nem találkozhattak Macskásy professzorral, de a szakma alapító professzorának nimbusza mindent elmondott a végzett munkáról. Az oktatás indításának ötven éves jubileumát 2000-ben ünnepeltük. A rendezvényen nyolc országból vettek részt professzorok és Pokorni Zoltán oktatási miniszter mondott ünnepi beszédet.
A tantervstruktúra változásai
Az elmúlt hatvan évben az oktatás alapját képező tanterv és kari szakmai struktúra sok változáson ment keresztül. Megváltozott a szakok-szakirányok rendszere, elnevezése. Az elmúlt évtizedekben az alábbi szakirányokon végeztek épületgépészek és a diplomában szereplő megnevezés:
Osztatlan ötéves képzés
Kétlépcsős képzés
A kétlépcsős épületgépész képzés megvalósulása a BME-n
Hosszú előkészületek után 2007-ben indult el a kétlépcsős oktatás a BME-n. Az előkészületeket, a tantervek kidolgozását nehezítette, hogy először csak a BSc tantervet dolgoztuk ki. Miután elkészült, foglalkoztunk az MSc tantervével.
Fontos kiemelni, hogy a tananyag, az oktatandó témakörök, tárgyak összeállításában az épületgépészeti szakma képviselői aktívan részt vettek. Részvételük kezdeményező és hasznos volt. Nagyon sok vita után alakultak ki a mai végleges tantervek.
Nagy eredmény, hogy önálló MSc szak alapítására került sor, amelynek neve: Épületgépészeti és eljárástechnikai gépészmérnök mesterszak.
További jelentős változás, hogy a korábbi egy egyetemi szak helyett most már háromnak vagyunk a gazdái: