Geotermikus energia hőhasznosítása a balneológiában 2. rész
Még nem érkezett hozzászólás!
Halász Györgyné dr., PhD, habil. - Barna Zoltán
Geotermikus energia hőhasznosítása a balneológiában 2. rész
A termálvíz hőhasznosításának lehetséges alkalmazási területei közül a szerzők a cikkben elsősorban azokat a lehetőségeket vizsgálták, amelyek középpontjában a balneológiai hasznosítás áll. Ebben az esetben meghatározó szerepe van a gyógymedencék hőmérséklet- és vízigényének. A cikk első részében a szerzők bemutatták a gyógymedencék termálvízigényének meghatározására alkalmas alapadatokat, valamint a különböző termálvizes medenceméretek esetében szükséges töltő- és frissvíz térfogatáramokat. Kapcsolási sémákat adtak az elő- és utóhasznosítás megoldására, valamint a primer- és szekunderoldali lehetséges hőmérsékletek felvételével összefoglalták a rendelkezésre álló hőáramokat.
A cikk második részében a tárolótérfogat meghatározásával vizsgálatok eredményét mutatják be. Az ábrák számozása a cikk első részét követve folyamatos.
A tárolótérfogat nagyságának vizsgálata termálfürdőknél
A tárolók mind a termelői, mind a fogyasztói oldalon fontos szerepet tölthetnek be. Amikor a termálvíz hasznosítás középpontjában a fürdők termálvizes medencéi állnak, a tároló, illetve tárolók térfogatát alapvetően:
Az, hogy egy nagy, vagy több kisebb tároló szükséges, azt az is befolyásolja, hogy mekkora az optimális méretű berendezés, és hogy egy, vagy több különböző vízhőmérsékletű kút látja-e el a fürdőt. Például, ha 45, 50, 65 °C hőmérsékletű kút vizével kell a 38 °C-nál nemnagyobb hőmérsékletű medencéket ellátni, akkor a kedvezőbb előhasznosítás érdekében célszerű külön medencékben tárolni a különböző hőmérsékletű termálvizet. A több tárolót az is indokolhatja, hogy léteznek olyan termálvizes medencék, amelyeket csak nyáron, a srand nyitásától zárásáig üzemeltetetnek, ami azt jelenti, hogy a nyári és téli termálvíz térfogatáram igény eltérő, így a tároló optimális térfogata is eltérő.