Decentrális szellőztetés homlokzat-változtatás nélkül, akár műemlék jellegű épületekhez is
Még nem érkezett hozzászólás!
Kovács István
Decentrális szellőztetés homlokzat-változtatás nélkül, akár műemlék jellegű épületekhez is
A legtöbb szellőztető rendszernél (a ház, vagy lakás központi hővisszanyerős szellőztetőkön kívül) szükség van az épület oldalfalán történő levegő beeresztésre és akár kifúvásra is. A nyílások letakarása valamilyen esővédett, műanyag vagy fém ráccsal történik, azonban ez gyakran nem illeszkedik a homlokzati képhez, eltorzítja azt.
A hagyományos elszívásos szellőztetés helyett vagy mellett megjelenő decentrális hővisszanyerős szellőztetőket is szükségképpen külső fali nyílásba kell beépíteni. Ezek a berendezések csövezés nélkül oldják meg a helyiség levegőjének cserélését, a mai energiatakarékossági elvárásoknak megfelelően hővisszanyeréses üzemmel. A legújabb trend a legkisebb, ún. váltakozó üzemű egységek beépítése, amelyek párban vagy többedmagukkal, központilag ütemezett vezérléssel szellőztetnek. A hőcsere a váltakozó irányú hővisszanyerős készülékekben egy hőtároló elem – kerámiamag – segítségével valósul meg. A hővisszanyerés hatásfoka – bár nem éri el a központi gépekét –, mégis kellően magas, akár a 85 – 88%-ot is elérheti.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/11-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).