Mennyezetfűtés és huzat együttes hatásának műszeres vizsgálata
Még nem érkezett hozzászólás!
András-Tövissi Balázs - Dr. habil Kajtár László PhD
Mennyezetfűtés és huzat együttes hatásának műszeres vizsgálata
1. Bevezetés
A középületek a hazai épületállomány tekintélyes részét képezik és az utóbbi években az ilyen jellegű új épületek aránya számottevően megnőtt. Az új épületek esetében ugyanakkor előtérbe került a nagyobb üvegfelületek alkalmazása. Ezeknél nehezen egyeztethető a belső terek két alapkövetelménye: a hőkomfort és az energia-megtakarítás, mivel ezek eredő paraméterei ellenkező irányba mutatnak. E problémák megoldására vonatkozó kutatások az 1970-es években kerültek előtérbe és az utóbbi években ismét a fókuszba.
A komfortterek hőérzeti értékelésére kidolgozott módszer az emberek hőegyensúlyi alapegyenletén alapszik. Fanger professzor [4] és munkatársai ez alapján határozták meg a hőérzet értékelésére leginkább alkalmas PMV-PPD módszert, amelyet szabványok, különböző előírások is tartalmaznak (MSZ CR 1752 [1], MSZ EN 15251 [3], ISO 7730 [5]). Ez az egyetlen módszer, amely komplex módon, hat paramétert figyelembe véve határozza meg a hőkomfortot. Figyelembe veszi az ember tevékenységét és ruházatát, a körülvevő falak sugárzási hőmérsékletét, valamint a levegő hőmérsékletét, páratartalmát és sebességét.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/11-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).