Betekintés a BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék Épületgépészeti Csoport PhD hallgatói által végzett kutatásokba
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Csoknyai Tamás PhD
Betekintés a BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék Épületgépészeti Csoport PhD hallgatói által végzett kutatásokba
Az épületgépészet a műszaki tudományokon belül egy kifejezetten gyakorlati jellegű szakterület, ezért a BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék Épületgépészeti Csoportján belül zajló kutatásokat elsősorban a piaci igényekhez, illetve a piaci igényeket meghatározó tényezőkhöz kell igazítani. A fejlesztések iránya szempontjából meghatározó az az uniós környezet, amelynek fókuszában az épületek energiahatékonysága és a megújuló energiaforrások állnak. Az épületek energiahatékonyságáról szóló uniós irányelv (EPBD) második felülvizsgálata hamarosan életbe lép. Eddig csak tervezetet láthattunk, de nyilvánvaló, hogy területet az EU továbbra is prioritásként kezeli.
2014-ben az Európai Bizottság 2030-ra az energiahatékonysági célértéket 27%-ban határozta meg azzal, hogy 2020-ban megvizsgálják a 30%-os célérték lehetőségét. 2015-ben az uniós parlament 40%-os célértéket javasolt. A 2050-ig szóló uniós energia útiterv teljes dekarbonizációt céloz meg. De vajon reálisak-e ezek a célok? Az előrejelzések csak 23,9%-ot prognosztizálnak, vagyis a célértékek teljesítése nyilvánvalóan komoly kihívást jelent majd.
Eddig a legnagyobb változás az új épületek létesítésében tapasztalható. A folyamatos szigorításoknak köszönhetően ma már lényegesen energiahatékonyabb épületek épülnek, mint akár 10 évvel ezelőtt. A hőszigetelések egyre vastagabbak, a háromszoros üvegezésű nyílászárók már nálunk is kezdenek általánossá válni. A fejlődéshez jelentősen hozzájárult az ErP irányelv is, amelynek köszönhetően fokozatosan eltűnnek a nem kondenzációs gázkazánok a piacról. Az épületgépészet minden területén jelentős a fejlődés: az ErP a hőszivattyúk területén is a hatékonyabb megoldásoknak kedvez, de terjednek a smart technológiák akár a szivattyúk, a szellőzéstechnika területén is, miközben az előírások egyre szigorodnak.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/11-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).