Ideális körülmények a levegő-víz hőszivattyú uszodatechnikai alkalmazása során
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Géczi Gábor - Dr. Korzenszky Péter - Dr. Bense László
Ideális körülmények a levegő-víz hőszivattyú uszodatechnikai alkalmazása során
A hőszivattyús alkalmazások terjedése annak köszönhető, hogy felismertük a tényt: részben ez is megújuló energiaforrás. Legalábbis olyan mértékben, amilyen COP-értékkel (Coefficient of Performance, fűtési teljesítmény együttható) éppen működik. (Tovább javul majd a megítélés, ha a működtetéséhez is megújuló energiaforrást alkalmazunk!) A levegővíz hőszivattyúk is egyre nagyobb területet követelnek maguknak és már téli időszakban is képesek egy lakás vagy irodaépület fűtésére, HMV-ellátására.
Köztudott, hogy a levegő-víz hőszivattyúk teljesítménye változik a külső levegőhőmérséklet és a kívánt/elért vízhőmérséklet függvényében, ezért az említett COP-t csak pillanatnyi adatként értelmezhetjük. Egyre több kritika éri ezt a mutatót, és az utóbbi években újabb és újabb energetikai mutatók jelentek meg, amelyek hasznosabbnak bizonyulnak a szakemberek számára. Egyszerű vagy súlyozott átlagszámítás szabályaira alapozva bevezetésre került a COPátlag, a SCOP (Seasonal Coefficient of Performance, szezonális teljesítmény együttható) illetve az SPF (Seasonal Performance Factor, szezonális teljesítménytényező), amelyek pontosabb képet adhatnak az energiafogyasztásról, és akár az alkalmazhatósági körülményekről is.
A Szent István Egyetem tanműhelyében kialakításra került egy levegő-víz hőszivattyús mérőkör, amely lehetővé tette a pillanatnyi COP meghatározását. Mindezek mellett egy uszodatechnikai alkalmazás példáján valós körülmények között is tanulmányozhattuk az energetikai mutatók változását. A nyári szezonra korlátozott, kültéri medencék – hotelek, panziók, nyári táborok, családi házak – esetén eredményesen használják ki a levegő-víz rendszerű hőszivattyúkat a medence vizének felfűtésére és hőntartására. A folyamatos mérési eredményekből számítással és grafikus integrállal képzett COPegyenérték megmutatja, hogy az uszodatechnikai alkalmazás ideális körülményeket teremt a levegő-víz hőszivattyúk számára.