Légkezelő készülékek energiahatékony üzemeltetése
Még nem érkezett hozzászólás!
Székely Tamás
Légkezelő készülékek energiahatékony üzemeltetése
Modern épületeink ma már elképzelhetetlenek légkezelő berendezések nélkül. Ennek oka, hogy igazán komfortos tereket csak frisslevegő-ellátással lehet biztosítani. Hogy az épület egyes – különböző funkciójú – helyiségei milyen komfortkategóriába esnek, arra eligazodást nyújt az MSZ CR 1752:2000 számú szabvány, a befújt levegő menynyisége és annak pontos értéken tartása alapján is.
Manapság egyre több, (elsősorban iroda-) épületet látunk hirdetni nagy transzparensekkel: ’„A” kategóriájú irodák kiadók’. Bennem gyakran felmerül a kétség, a gépészeti rendszer ismeretében,
vajon tényleg „A” kategóriásak? Az alkalmazott műszaki tartalom sokszor ellentmond annak, hogy ez igaz legyen.
Vegyünk egy egyszerű példát: sokszor olyan ON/OFF fan-coil termosztátot alkalmaznak helyiséghőmérsékletszabályozásra, amelynek kapcsolási különbsége nagyobb, mint ±1,5 °C, és ez máris kizárja az „A” kategória lehetőségét. Légellátás esetén szintén gyakran fennállnak hasonló kizáró tényezők, azonban azok már nem annyira kézenfekvőek.
Ezzel párhuzamosan szintén egyre fontosabb a rendszerek energiahatékonysága. Úgy gondolom, ezt nem kell hosszan bizonygatnom, elegendő, ha az energiahordozók árára gondolunk. Az igazi mérnöki munka e két célkitűzés (komfort és energiahatékonyság) egyidejű megvalósítása. Ehhez már csak a beruházási költséget kell megfelelően illeszteni (a lehető legalacsonyabban tartani).
Nem tűnik egyszerű feladatnak! De lehetséges!