Oktatási épület energetikai elemzése, 1. rész
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. habil Kajtár László PhD - Szabó János
Oktatási épület energetikai elemzése, 1. rész
Az épületek energetikai tanúsítására vonatkozóan EU irányelv rendelkezik, ezzel összhangban hazánkban 2006-ban minisztériumi rendelet jelent meg. Az új épületek tervezése során 2006. szeptember 1-től el kell készíteni az épület energetikai értékelését. Az üzemelő épületek esetében az energiafelhasználás a fogyasztási adatok és elméleti számítások alapján határozható meg. Fontos adat a fajlagos hőveszteség-tényező, összesített energetikai jellemző és a primerenergia-hordozóra átszámított éves energiafelhasználás. Az épület energetikai elemzése során a fűtés, a szellőzés, a klimatizálás és a világítás energiafelhasználását kell figyelembe venni, illetve a technológiai energiafelhasználókat (pl. nagykonyha).
Az éves periódusidőknek megfelelően változik a külső légállapot, ezt követi a fűtés, hűtés és világítás energiafelhasználása. A fűtés – az időben változó fűtési teljesítményből adódó éves energiafelhasználás – a hőfokhíd segítségével jól számítható.
A klimatizálás esetében bonyolultabb a helyzet, mivel jelentősen eltér egy frisslevegős, egy visszakeveréses vagy egy hővisszanyerővel üzemelő rendszer energiafelhasználása. Ehhez az Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszéken valószínűség-elméleti alapokon nyugvó fizikai és matematikai modellt dolgoztunk ki.
Az energetikai elemzés elméleti alapjait és konkrét alkalmazását a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem „D” épületén keresztül mutatjuk be, amelyet az elmúlt években részlegesen felújítottak. A nyílászárók cseréje az épület alacsonyabb hőszükségletét eredményezte. Továbbra is probléma nyáron, elsősorban a déli oldalon, a napsugárzásból származó nagy hőterhelés. Méréseket végeztünk a belső hőmérséklet meghatározására, valamint elemeztük az épület éves energiafelhasználását. Értékeltük a különböző külső árnyékoló szerkezetek hatását az épület éves energiafelhasználására és a méretezési hűtőteljesítményre.