Fedett uszodák és fürdők légtechnikai méretezésének néhány aktuális kérdése
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Magyar Tamás
Fedett uszodák és fürdők légtechnikai méretezésének néhány aktuális kérdése
A fedett uszodák és fürdők légtechnikai tervezéséről megjelent az új, átdolgozott német műszaki előírás (VDI 2089). E tény kapcsán, valamint a gyakorlatban jelentkező problémák megoldása végett érdemesnek látszik áttekinteni a nagy nedvességterhelésű helyiségek légtechnikai méretezésének néhány kérdését.
A fedett uszodákkal és fürdőkkel szembeni beruházói elvárás az utóbbi időben jelentősen megváltozott. Ma már nem elég egy esztétikus megjelenésű épületben, a hagyományos fürdőzés funkcióját kielégítő uszoda létrehozása. Az igények megváltozásának több oka van, ezek közül néhányat az alábbi felsorolás tartalmaz.
Először is megváltoztak az emberek fürdőzési szokásai. A hagyományos fürdőzés helyett szabadidejükben inkább a szórakozást, a hasznos kikapcsolódást választják (élményfürdők, wellness, gyógyászati- és szépészeti szolgáltatások stb.).
Ez azt jelenti, hogy megváltozik a hagyományos értelemben vett fürdő rendeltetése, a nyújtott szolgáltatások száma és minősége. A bővülő szolgáltatásokat és a módosuló rendeltetést csak új építészeti és uszodatechnikai megoldásokkal lehet kielégíteni [1]. Megjelent az igény az újfajta medencékre (pezsgőfürdőkre, hidromasszásra, buzgárokra és más látványelemekre), valamint az új kapcsolódó élményhelyiségekre (szauna, szépészeti szalon, éttermek stb.)[10].
Másfelől, szigorodott a helyiségek tartózkodási zónáinak hőérzeti követelménye [12]. Magasabb komfortigényeket rögzítő nemzetközi szabványok és műszaki előírások jelentek meg (CEN CR, DIN, VDI stb.). A beruházó szerződésben hivatkozhat arra, hogy adott uszoda létesítésekor milyen tervezési kategóriát (A, B vagy C kategóriát) követel meg. Nyilvánvaló, hogy a magasabb komfortfokozatot biztosító kategória (A illetve B) nagyobb beruházási költséget igényel.
Harmadsorban, az érdeklődés középpontjába került a gazdaságos üzemeltetés kérdése is. A korábban tervezett – energiapazarló légtechnikai rendszerek beépítése már nem kívánatos. Az energiaárak emelkedésének trendje egyre jobban előtérbe helyezi az olyan uszodákat, amelyek gazdaságosan üzemeltethetők, karbantarthatók és mindemellett biztosítják a magas komfortszintet [1], [9].
Szakmai körökben szükségtelen bizonyítani, hogy valamennyi felsorolt tényező fokozott hatást gyakorol a légtechnikai tervezésre.