2017-ben immár harmadik éve nőtt az EU energiafogyasztása
Még nem érkezett hozzászólás!
Magyar Energiahatékonysági Intézet
2017-ben immár harmadik éve nőtt az EU energiafogyasztása
Az EU primerenergia-fogyasztása 2017-ben 0,9 százalékkal, a végső energiaigénye 1,1 százalékkal nőtt az előző évihez képest a legfrissebb Eurostat-adatok szerint. Magyarország energiafelhasználása is tovább emelkedett.
A megnövekedett európai kereslet fő kiváltói a kereskedelmi, ipari és közlekedési ágazatok voltak 2017-ben. Az ezt megelőző évben a végsőenergia-fogyasztás 0,7, a primer pedig 2 százalékkal nőtt, ekkor a lakossági felhasználás volt a növekedés fő mozgatórugója.
A harmadik éve folyamatosan emelkedő európai energiafelhasználás azt jelenti, hogy tartósan megfordult a 2006-tól 2014-ig tartó kedvező trend. A csökkenő trendet mutató közel tíz év azért volt kiemelkedő jelentőségű, mert alátámasztotta: lehetséges és működik a gazdasági növekedés leválasztása az energiafogyasztásról (decoupling).
A megfordult trend és az európai energiafelhasználás tartós növekedése egyszerre hat negatívan a közös energiafogyasztási célok teljesítésére és az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogására, ami már aggasztja az uniós szakembereket is.
Hol tart Magyarország?
A hazai energiafelhasználási adatok szerint 2017-ben Magyarország primerenergia-felhasználása 1115 Petajoule, a végső pedig 845 PJ volt. A vezető energia felhasználó a lakosság, megelőzve a közlekedési szektort és az ipart (1. ábra).
Ha a tovább boncolgatjuk az adatsorokat, az is látható, hogy a megoszlás hazánkban meglehetősen stabil maradt (2. ábra). Riasztó viszont, hogy a hazai növekedési ütem messze az uniós átlag felett van, ami arra utal, hogy a fogyasztás-növekedés komoly pazarlással is párosul.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/3-as számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).