Panelépületek használati melegvíz hőfelhasználásának számítása
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Horváth Miklós PhD - Dr. Csoknyai Tamás PhD - Dr. Szánthó Zoltán
Panelépületek használati melegvíz hőfelhasználásának számítása
1. Bevezetés
A használati melegvíz (HMV) felhasználási szokások az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben megváltoztak. Ennek alapvető oka a szolgáltatás árának jelentős növekedése, az átalánydíjas helyett a fogyasztás mérés szerinti elszámolása; az energiatakarékossági és víztakarékossági igények megerősödése, ehhez kapcsolódóan a víztakarékos szerelvények elterjedése. A jelenséghez demográfiai tényezők is hozzájárulnak. Ennek ellenére a tervezői gyakorlatban és az energetikai számítások során ma is sokszor elavult, több évtizedes melegvíz igény adatokkal számolnak.
A távfűtött épületek esetén a hő- és vízfogyasztás mérése ma már általános, ezért van lehetőség fogyasztási adatok feldolgozására, a jelenség részletes elemzésére. Más épülettípusok esetében az ilyen vizsgálat elegendő számú minta hiányában sajnos csak nehezen lenne kivitelezhető. Cikkünkben ezért a távhővel ellátott épületekre koncentrálunk, amelyek zöme panelépület.
A vizsgálatot sajnos több tényező nehezíti. A HMV hőfogyasztást sok helyen – pl. Budapesten – nem mérik a fűtésitől elkülönülten. Ha a HMV fogyasztást külön is mérik, a mért érték a nettó hőigényen kívül a szállítási és tárolási veszteségeket is magában foglalja. Ezek elkülönítése csak számítással történhet meg, melynek nagy a bizonytalansága.
Cikkünkben háromféle módszerrel meghatározott HMV felhasználást és nettó hőigényt hasonlítunk össze. Az egyik mérésen alapul, a másik a TNM rendelet egyszerűsített számításán, a harmadik pedig egy fejadag alapú, részletesebb hőveszteségi modellen.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/7-8-as számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul!).