Legionella-mentesítési megoldások vízhálózatokban
Még nem érkezett hozzászólás!
Eördöghné Dr. Miklós Mária
Legionella-mentesítési megoldások vízhálózatokban
Bevezetés
Az ivóvízhigiénia fogalomkörét vizsgálva egyre szélesebb terület áttekintése szükséges. A témakörben a baktériummentesség, ezen belül is a legionella baktériumok kizárása újabb hangsúlyt kapott az ún. „legionella-rendelet” (49/2015. (XI. 6.) EMMI rendelet a legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokról) 2016. február 4-i hatályba lépésével. A kockázatbecslés, monitoring, kockázatkezelés elrendelését követően a tényleges feladatokat a tervek szerint az évente az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) által kiadásra kerülő Módszertani útmutató [1] határozza meg. A megelőzésre és a kialakult probléma kezelésére alkalmazott módszerekről, azok gyakorlati tapasztalatairól szóló információkat ad közre a jelen írás.
Vízminőség a vezetékekben
A vezetékes ivóvíz alapvető élelmiszerünk. Az élelmiszer-megfelelés követelményeinek teljesítése az ivóvíz ellátó rendszerek létesítése során minden fázisban – tervezés, kivitelezés, üzemeltetetés – külön feladatokat ró a szakemberekre. Az engedélyezett, kioldódás mentes cső- és szerelvényanyagok alkalmazása mellett új hangsúlyt kapott a baktériummentes használati hideg- és melegvíz ellátás, előbbieket is összefoglaló megnevezéssel az ivóvízhigiénia. Az ivóvízben megtalálható baktériumok közül, amelyek speciális körülmények között veszélyessé válhatnak az emberi egészségre, az egyik legnagyobb figyelmet igénylő mikroorganizmus-csoport a legionellák faja (Legionellaceae), főleg amiatt, hogy ez a baktérium-család nemcsak ivóvíz hálózatokban, hanem más nyílt vízfelszínű épületgépészeti rendszerekben is megjelenhet.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/7-8-as számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul!).