A légtechnikai komfort biztosítása energiahatékony lakóépületekben
Még nem érkezett hozzászólás!
Kovács István
A légtechnikai komfort biztosítása energiahatékony lakóépületekben
A lakások komfortjának alapvető eleme a frisslevegő. A megfelelő légcsere nélkül elhasználódik az oxigén és feldúsulnak a káros- és szennyezőanyagok, hiába tartjuk fűtéssel/hűtéssel a megfelelő hőmérsékletet, mégsem érezzük jól magunkat.
Az energiahatékony szellőztetés alapja a jó hatásfokú ventilátor. Az ErP irányelv és a kapcsolódó rendeletek ma már kötelezővé teszik a magas hatásfokú motorok alkalmazását a ventilátorokban is. A központi szabályozás mellett már jó néhány éve a piaci igények is megkövetelték az EC hajtások alkalmazását olyan feladatoknál, ahol az energia megtakarítása magas prioritást élvez.
A szellőztetéseknél a legnagyobb energia-megtakarítási lehetőség a hőveszteség minimalizálásban található. Egy nagyon egyszerűen, passzívan működő elem – a hőcserélő betét – segítségével ez a feladat is nagyon jó hatásfokkal megoldható.
A hőcserélős szellőztetés legegyszerűbb megoldását az egyedi helyiségszellőztető berendezések adják. Ezeknél nincs extenzív csövezés, egy-egy fali nyíláson keresztül jön létre a légcsere. A legegyszerűbb, regenerációs elvű hőcserélős szellőztetők iránt ismét egyre nagyobb az érdeklődés, mivel akár utólag is könnyen beépíthetők, és meglepően jó, akár 88%-os hatásfokot is elérhetnek. A reverzibilis, oda-vissza járó üzem miatt mindig két vagy több egység szükséges a megfelelő légcsere eléréséhez.
Egyedi helyiség szellőztetők (Forrás: Helios)
A rekuperációs elvű, folyamatos üzemű hővisszanyerős szellőztetés is lehetséges csövek nélkül, fali kivitelben, viszont a szűkös hely miatt, akárcsak az előző megoldásnál, itt is kompromisszumokat kell kötni (hatásfok, légáram, zaj stb.). Mivel itt már nem keveredik a légáram, bármely helyiségbe telepíthetők.
Az egyedi helyiséges, fali készülékek közös tulajdonsága, hogy beépítésükre csak a frisslevegővel érintkező külső fal jöhet szóba, így kisegítő elszívásokra van szükség a belső terű helyiségeknél.
További részletek lapunk 2016/5-ös számának nyomtatott változatában található, illetve a teljes cikk pdf-formátumban is rendelkezésre áll regisztráltaknak havonta egy alkalommal, előfizetőknek korlátlanul).