Mérföldkő a hővisszanyerésben
Még nem érkezett hozzászólás!
Király Tamás
Mérföldkő a hővisszanyerésben
Korunk energiatakarékossági kihívásainak megfelelően, épületeinket egyre jobban szigeteljük, légzáróvá tesszük. Legyen szó akár egy régi épület felújításáról, vagy új építésről, az elsődleges szempont a külső szerkezetek jó hőszigetelő képességének a biztosítása.
Ez alapvető szempont egy passzívház tervezésénél, de az alacsony energiafogyasztású épületeinknél is fokozott légzárású nyílászárókat, kiemelten jó hőszigetelő képességű falszerkezeteket alkalmazunk. Az előremutató szabályozások, mint például az uniós ErP, EPBD, vagy a közel nulla energiaszintű új épületek 2020-as bevezetése is ebben az irányban halad, azaz minimalizálni kell a CO2-kibocsátást nemcsak a középületek és az ipar területén, hanem a lakóépületeinknél is.
Egy lakóépület légzárásának fokozása a felhasznált fűtési és villamos energia szempontjából szükségszerű, viszont a belső levegőminőségre kedvezőtlen hatást gyakorolhat.Abelső zárt tér optimális levegő minőségének biztosítása a bent tartózkodók szempontjából elengedhetetlen. Korábbi, több európai országban végzett vizsgálatok is rámutatnak arra, hogy a rossz belső levegő minőség hozzájárul többek között a fáradtság, allergiás, asztmás tünetek, légúti fertőzések, légzőszervi panaszok kialakulásához. Szellőztetni tehátminden épületben szükséges, hiszen életünk nagy részét, közel 90%-át zárt térben töltjük.
A fokozottan szigetelt házak esetében átgondoltan kell kialakítani a gépi, de szabályozott szellőzés lehetőségét, hogy az épületben tartózkodók komfortérzetét minden körülmények között biztosítsuk. A lakóterekben előforduló számtalan szennyezőanyag közül meg kell különböztetnünk azokat, amelyek az emberek egészsége, valamint a gyakori megjelenés szempontjából, illetve a szellőztetés igények szerinti majdani szabályozásánál fontos szerepet tölthetnek be. A lakóterekben leggyakrabban a párakibocsátás és ennek kezelése jelenti a legnehezebb feladatot, de többek között jelen van a térben a szén-dioxid, különböző illékony szerves vegyületek, radon, nitrogén-dioxid is.