Légelosztó rendszerek – Többre kell figyelni, mint gondolnánk!
Még nem érkezett hozzászólás!
Kovács István
Légelosztó rendszerek – Többre kell figyelni, mint gondolnánk!
Egy alacsony energiafelhasználású vagy passzívház építésekor, vásárlásakor már meghatározó szerepű a légtechnika. Ezen belül a központi gép áll a fókuszban, a hatásfokával, zajkibocsátásával, míg az ugyanúgy szükséges légelosztást épphogy érintőlegesen említik. Annak ellenére, hogy a légelosztó hálózat mértékadóan kihat a teljes rendszer áramfelhasználására és akusztikájára. Éppen ezért érdemes részletesen megvizsgálni a különféle rendszereket, alapul véve, hogy a központi gépet az épület termikus burkán belül helyezzük el.
A mértékadó fűtési számításoknál a frisslevegő és a távozó levegő szükségszerűen hideg, ezért a csővezetékeket megfelelően szigetelni kell. A Passzivhaus Institut passzívház számítási szoftverében (PHPP) ezekre a hideg légáramokat vezető csövekre megtalálható a szükséges minőségi és vastagsági követelmény. A háttérben a meleg belső tér és a hideg levegő közti hőáram áll, amely a PHPP-ben hatással van a szellőztető berendezés effektív hőfok rendelkezésre állására (Wärmebereitstellungsgrad), illetve annak számítására.
A klasszikus, utólag szigetelendő spirálkorcolt horganyzott acéllemez csőnek kiváló alternatívája a Helios által gyártott kör keresztmetszetű, már anyagában szigetelt IsoPipe® cső, amelynek páratömör, zártcellás anyaga megakadályozza, hogy a külső falán kondenzáció jöjjön létre. A rendszer komponenseit akár egy éles késsel is méretre vághatjuk, és egyszerűen egymásba tolva csatlakoztathatjuk. A formatartó csövekkel és idomokkal a szerelési költség és idő akár 70%-kal is csökkenhet. A járatos méretű csövek és az ugyanúgy szigetelt idomok, összekötő elemek a Helios palettáján megtalálhatók.