Negyedére csökkentettük az energiafelhasználást – a SOLANOVA projekt
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Zsebik Albin - Csata Zsolt
Negyedére csökkentettük az energiafelhasználást – a SOLANOVA projekt
Ha amai épületállományt akárminőségi, akár energiafelhasználási szempontból értékeljük, arra a következtetésre jutunk, hogy nem felelnek meg napjaink elvárásainak. Ha egy épület nem felel meg, felvetődik a kérdés, bontsunk, vagy felújítsunk? Ha a korszerűsítés mellett döntünk, újabb kérdés, hogy milyen mértékű korszerűsítéssel? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a szakemberek a SOLANOVA projekt2 keretében, amely eredményeképpen egy hétemeletes, két lépcsőházas, 42 lakásos panelépület energiafelhasználása a negyedére csökkent.
A cikk teljes terjedelmében az Energiagazdálkodás című szakfolyóiratban jelent meg, ahol részletesen olvashatnak az építészeti és a gépészeti korszerűsítés lépéseiről. A következőkben a teljes cikkből az átalakítás révén elért energia-megtakarítás elemzését mutatjuk be.
A projekt célkitűzése az volt, hogy tudományos előkészítettségével, műszaki megalapozottságával példával szolgáljon és adatokat szolgáltasson az itthon és külföldön, az iparosított technológiával létesített épületének felújításához.
A projekt egy nemzetközi konzorcium közreműködésével valósult meg, amelynek tagjai a Kasseli Egyetem (Universität GhK Kassel), a BME Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszéke valamint Épületenergetikai és Épületgépészeti Tanszéke, a Dunaújvárosi Víz-, Csatorna- és Hőszolgáltató Kft., az Internorm Fenster AG (Ausztria), a Passivhaus Institut (Németország), a Fiorentini Hungary Kft., az Energiaközpont Kht., az Innovatec (Németország) valamint Dunaújváros önkormányzatának Sziget Alapítványa.
A projekt megvalósítását az EU-n kívül támogatta a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, Dunaújváros önkormányzata, a Dunaújvárosi Víz-, Csatorna- és Hőszolgáltató Kft., s a megvalósításhoz anyagilag is hozzájárultak az épület lakói.