Hőkomfort kísérletek hideg határoló felület és meleg légáramlás esetén 2. rész
Még nem érkezett hozzászólás!
Bartal Imre - Dr. Bánhidi László prof. emeritus - Dr. Garbai László
Hőkomfort kísérletek hideg határoló felület és meleg légáramlás esetén 2. rész
A cikk 2. részében bemutatjuk a cikk első részében ismertetett, hideg határoló felületek és a meleg légáramlás emberi szervezetre gyakorolt együttes hatására vonatkozó laboratóriumi mérések eredményeit. A négy méréssorozat mérési eredményeit grafikusan, ábrákon és numerikusan, egy összesítő táblázatban közöljük. Összefoglaljuk és mérésekkel alátámasztva bemutatjuk a légáramlás és aszimmetrikus sugárzás emberre gyakorolt hatását.
Kulcsszavak: PMV, PPD, hőkomfort, aszimmetrikus sugárzás, huzathatás
Az utóbbi évtizedben kialakult méretezési módszerek segítségével egyre pontosabb mérési eredményeket kapunk, amelyek segítségével a zárt helyiségben tartózkodó ember, illetve tartózkodók hőérzetét meghatározhatjuk. A legújabb kutatások a zárt tér pontjaiban kialakuló helyi diszkomfort tényezők értékelésére szolgálnak. Ezek gyengíthetik, vagy erősíthetik egymás hatását, gyakorlatilag nem tisztázott a helyi diszkomfort tényezők együttes hatásának a jelentősége. Általános gyakorlat, hogy e tényezők mérése nélkül a térben elhelyezett épületgépészeti eszközök (fűtési rendszer, légtechnika, klimatizáció) teljesítményének növelésével, illetve a szellőző levegő hőmérsékletének csökkentésével vagy növelésével a megfelelő humán komfortérzetet biztosítani tudják.
Az általunk végzett méréssorozat esetében a zárt térben tartózkodó ember egyik oldala mellett a testhőmérsékleténél alacsonyabb, vagy magasabb hőmérsékletű határoló felület helyezkedik el, illetve az ezt kompenzáló meleg vagy hideg, 0,08 m/s sebességű légáramlás halad. Ennek következtében ez, vagy ezek felé az ember sugárzásos hőleadása, illetve felőlük sugárzásos hőnyeresége megnő. Ez az egyes testrészek esetében helyi diszkomfort érzetet okoz.
A méréssorozatok metodikáját a cikk első részében mutattuk be. A továbbiakban a mérések során alkalmazott paramétereket, illetve azok eredményeit foglaljuk össze.