Innovatív ablak-kiegészítők a belső levegőminőség biztosításához
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Barna Lajos
Innovatív ablak-kiegészítők a belső levegőminőség biztosításához
Az európai tanácsi és parlamenti irányelvnek megfelelő magyarországi előírások drasztikus csökkenést írnak elő az épületek energetikai jellemzőit illetően. Mint ismeretes, a 7/2006. (IV. 24.) TNM rendelet a fa és PVC keretszerkezetű homlokzati üvegezett nyílászárók hőátbocsátási tényezőjének követelményértékét U = 1,6 W/m2K értékben határozta meg, ami a költségoptimalizált követelményszint esetében tovább csökken, U = 1,15 W/m2K értékre.
A követelmények szigorítása magával hozta a nyílászárók légáteresztésének a csökkenését is: az európai osztályozás szerint (MSZ EN 12207:2001) 3. osztályba sorolt ablak légáteresztése 10 Pa nyomáskülönbség mellett nem éri el a 2 m3/h m2 értéket. Ez energetikai szempontból ugyan kedvező, ha azonban nem létesül hővisszanyerős gépi szellőzés, a légcsere hiánya a belső komfortfeltételek jelentős rosszabbodásához vezet és megjelenhet a falak penészesedése. Még rosszabb a helyzet a sok lakásban még meglévő nyitott égésterű, gáz- vagy fatüzelésű berendezések esetében, amelyekhez nem jut el a tökéletes égéshez szükséges levegőmennyiség, a kialakuló tökéletlen égés pedig súlyos veszélyhelyzetet is előidézhet.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2016/9-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).