Energiahatékony gépészeti rendszerek tervezése
Még nem érkezett hozzászólás!
Versits Tamás
Energiahatékony gépészeti rendszerek tervezése
Egy fűtési rendszer korszerűsítésének keresztösszefüggései
Milyen lehetőségek adódnak, ha a meglévő hőtermelőt egy újra vagy esetleg egy teljesen más energiahordozóval működő berendezésre kívánjuk cserélni?
Piaci körkép
Magyarországon a családi házak és lakások fűtési megoldásaiban a földgáz, mint energiahordozó játssza a legnagyobb szerepet. Az ezredfordulóra a földgázellátottság meghaladta a 90%-os részarányt. Ezzel a primer energiahordozóval (földgáz) működő hőtermelő berendezések (kazánok és konvektorok) több millió készüléket jelentenek országszerte. A korábban virágkorát élő hazai ipar és külföldi gyártók termékkínálata nagyon széles palettán mozog, de a készülékállomány átlagos életkora meghaladja a 20 évet. Ennek korszerűsítése, az energiahatékonyság jegyében tett lépések lekövetése eredményezi, hogy egy elöregedett, gazdaságosan nem üzemeltethető és lassan nem javítható készülék cseréje kapcsán vizsgáljuk meg a lehetőségeket.
1. Hagyományos kéményes gázkazán cseréje kondenzációs készülékre
A legtöbb háztartást érintő kérdés. Az Európai Unió Energiahatékonysági Rendelete idén szeptember 26-tól új szigorítási fokozattal (a károsanyag-kibocsátás (NOx) további csökkentése) eleve ezt az utat jelöli ki a készülékcsere és az új szerelések, létesítések esetén is. Nem kérdés, hogy ez a megoldás biztosítja egy eszköz segítségével (kondenzációs technika) az alacsony fogyasztást és károsanyag-kibocsátást, a magas hatásfok és üzemeltetési komfort mellett.
Milyen lehetőségek vannak a készülékcsere műszaki megvalósításában?
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2018/11-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).