A lap november-decemberi összevont számában ismét kiemelt téma a korszerű energetikai jellemzőjű épületek kérdése. 2023. november 1-től jelentős jogszabályi változások léptek életbe a lakóépületek energetikai besorolását illetően hazánkban. A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet átalakította az energetikai számítások módszertanát és a besorolási kategóriákat. Első cikkünk szerzői annak a kutatásnak az eredményeit mutatják be, amelynek célja az új és a korábbi számítási módszerek eredményeinek összehasonlítása volt.
Következő cikkünk szerzője annak a mérésnek az eredményeit mutatja be, amelyeket a Pécsi Tudományegyetem Műszaki Karának a hőközpontjába beépített MIXIT okos keverő szelepen végzett. A MIXIT beállításainak módosításával vizsgálta a szelep rendszerre gyakorolt hatását és hőenergia felhasználását, valamint a rendszer stabilitását, távfelügyeletre gyakorolt hatását és a módosítások esetleges belső hőkomfortra gyakorolt hatását.
Ezt követi a Dél-budai Centrumkórház „közel nulla” energiaigényű, 100%-ban megújuló energia hasznosítású épületegyüttese tervezésének bemutatása. A munka fontos része volt az épület környezetében elérhető megújuló és fosszilis energiabázisú energiaellátás vizsgálata, aminek eredményeképpen a geotechnikai hőbázis bizonyult a legjobb megoldásnak.
A REHVA Journalból átvett angol nyelvű cikkünk szerzője az okosépület-mutatóval (SRI – Smart Readiness Indicator) kapcsolatos, az EU 2024/1275 irányelvben és a kapcsolódó jogi aktusokban meghatározott konkrét rendelkezéseket elemzi. Leírja a számítási módszertant, amelyeket a következő években nemzeti szinten kell bevezetni.
Következő cikkünk szerzője a BIM, azaz az Építmény Információs Modellezéssel kapcsolatos felmérés eredményeit mutatja be és értékeli.
Ezt követő cikkünk szerzője bemutatja a Lindab Pascal DCV rendszerét, amely jó beltéri komfortot biztosít és így nagyban hozzájárul a benntartózkodók közérzetéhez és teljesítményéhez.
Hírt adunk a MACSOI szakmai találkozójáról, amelynek résztvevői a középkori kályhák pusztulás utáni feltámadását, egy 1800-as évekbeli sütőkemence újjáéledését, az ipartestületi fotópályázat győztes kandallójának, valamint a kéménytéglának a megszületését, a csempeminták másolásának etikáját, és egy energiamegtakarítás lehetőségét is megismerhették.
Az Épületgépészeti Múzeum igazgatója kifejti, hogy eleinknek nemcsak az volt fontos, hogy a megalkotott tárgy, vagy berendezés jól teljesítse feladatát, hanem mindeközben szép is legyen. A cikkben szerző hat szép berendezést mutat be.
Záró cikkünk szerzője kifejti, hogy a hőszivattyús rendszer kialakításánál is a rendszer kigondolásával, tervezésével kezdünk és bemutatja a tervezési lépéseket, amelyeket azután sorra vesz.
Ebben a számunkban tájékoztatást adunk közre a Műegyetemi Épületgépész Nap eseményeiről, az Országos Magyar Épületgépész Napokat lezáró Bálon kiosztott elismerésekről és a REHVA Brüsszeli Csúcsról.