Többszintes lakóépületek légellátása, belső levegő eloszlás gázfogyasztó készülékek üzeme esetén 2. rész
Még nem érkezett hozzászólás!
Tirpák Tamás
Többszintes lakóépületek légellátása, belső levegő eloszlás gázfogyasztó készülékek üzeme esetén 2. rész
A szerző előadással vett részt a Magyar Épületgépészek Napja 2012 Oktatási napjának Phd szekciójában (lásd a lap 2012. évi 12. számában megjelent beszámolót). A következőkben az előadás témájában készült, lektorált szakcikk 2. részét adjuk közre.
A cikk első részében, amely a Magyar Épületgépészet 2013/3. számában [9] jelent meg, röviden összefoglaltam a nyílt égésterű gázkészülékek létesítését érintő hazai szabályozási környezetet, valamint a létesítés során figyelembe veendő általános alapelveket. Ennek során kiemeltem, hogy az égéstermékelvezető berendezés méretezésének milyen nyomás- és hőmérsékleti feltételeken kell alapulnia.Afelvetett fizikai probléma vizsgálatára bemutattam egy olyan számítógépes matematikai modellt, amely többszintes, egyedi, illetve gyűjtőkéménybe kötött nyílt égésterű gázkészülékekkel rendelkező épület légforgalmának a számítására alkalmas, a gravitációs hatás figyelembe vétele mellett, továbbá az épület körüli nyomáseloszlás, valamint az egyes helyiségekben lévő esetleges aktív elemek, elszívó berendezések figyelembe vételére is.
A megalkotottmodell segítségével számos, gyakran az életben is előforduló, valamint szélsőségesnek mondható „esetet” vizsgáltam. Az eredmények kiértékelése, valamint a jellemző problémaforrások összegzése képezi jelen cikkem gerincét. A cikkben a fejezetek, az egyenletek és az ábrák számozása az 1. részt követően folyamatos.