A lap októberi számát élelmiszeripari létesítményben működő hűtéstechnikai berendezés kondenzátor hőjének hasznosításával kapcsolatos kutatómunka eredményeinek bemutatásával kezdjük. A kutatómunka célja egy baromfifeldolgozó vágóhíd esetében az energiafelhasználás hatékonyságának növelése.
Következő cikkünk szerzői a szivattyú kapcsolás vezérlésének optimalizálását vizsgálják. A két, illetve egy szivattyúval történő rendszerüzemeltetést hasonlítják össze és azt vizsgálják, hogy milyen terhelés mellett érdemes be- és kiléptetni a második szivattyút. A cél az optimális terhelési szintek meghatározása, azaz milyen terhelési szinteknél költséghatékonyabb már két szivattyúval üzemeltetni az adott rendszert.
Következő cikkünkben a szerző a lakossági és az ipari használati melegvíz készítés megoldásait mutatja be és vizsgálja. Először összefoglalja a tervezés lépéseit és részletesen foglalkozik a tárolókkal. A lakossági hmv termelés különleges megoldásai közül bemutatja az eMix HMV előállítást és a falba építhető beltéri egységet.
A REHVA Journalból átvett angol nyelvű cikkünket a REHVA Technology and Research Committee tagjai dolgozták ki és az új Épületenergetikai Irányelvben (EPBD) megjelenő néhány fontos változást elemzik. A cikk a nemzeti harmonizált végrehajtás elősegítése érdekében ismerteti a primer energia kiszámításának javasolt módszerét és három különböző európai éghajlaton található épületre példán keresztül bemutatja a számítás menetét.
A hatékony ventilátor kialakításához ismerni kell azokat az elemeket, amelyek hozzájárulnak a ventilátoron keresztüláramló légáramlat turbulenciájának és energiaveszteségének minimalizálásához. A Schako által közreadott cikk szerzője hét olyan elemet vizsgál, amelyek együttesen befolyásolják a ventilátor hatékonyságát és hatásfokát.
Az épületek belső tereinek fűtésében egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a hőszivattyúk és fontos, hogy bármely ponton megfelelő legyen a komfortérzet. A közreadott cikkben a szerző bemutatja a Fujitsu hőszivattyús multisplit rendszereit, amelyek rugalmasan tervezhető, könnyen szerelhető megoldást nyújtanak kis és közepes irodaházak, családi házak, üzletek, orvosi rendelők fűtésére és hűtésére.
Következő cikkünk szerzője a szén-dioxid kibocsátás új szabályozásáról ír. A tervezett és 2027-ben életbe lépő ETS2 dokumentum kiterjed az épületekben, a közúti közlekedésben és további ágazatokban sorra kerülő tüzelőanyag égetésből származó szén-dioxid kibocsátásra és újabb kibocsátás-csökkenést eredményez majd.
Az Épületgépészeti Múzeum kincseiből ezúttal a mesélő három gázos berendezést mutat be az unokáinak: egy gázlámpát, egy konyhai gáztűzhelyet és egy gázbojlert.
Októberi számunkban tájékoztatást adunk közre az Országos Magyar Épületgépész Napokról és felhívjuk a figyelmet a Tervezői Pályázatra. Hírt adunk az orfűi Épületgépész Tervező Táborról és a Wilo családi házas, kis társasházas termékkatalógusának legújabb kiadásáról.