Honlapunk alsó tartalma 1360*768 pixel
képernyőfelbontásnál kisebb érték esetén
a görgetősáv használatával érhető el.

Lapszámok

Kérjük válasszon
2025

A lap január-februári számát az előző számban megjelent, a jogszabályi változások következményeit tárgyaló cikk 2. részével kezdjük. A cikk első részében a szerzők annak a vizsgálatnak az eredményét mutatták be, amelynek célja a hazai lakóépület állomány energetikai minőségének bemutatása volt, több mint 1500 felmért lakóépület alapján. Ezt megnézték a már hatályon kívül helyezett TNM rendelet és a helyette életbe lépett ÉKM rendelet szerint is. A cikk második részében kétféle megközelítéssel megvizsgálták az átszámítás lehetőségét a TNM és az ÉKM módszer között.

A következő cikk szerzői a magyarországi lakóépületek nyári hőkomfortját vizsgálják egy online kérdőíves kutatás alapján, amely az éghajlatváltozás következtében egyre gyakoribb hőhullámok hatásait elemzi. A kutatás célja az volt, hogy feltárja a nyári hőkomforttal kapcsolatos lakossági elégedettséget, a lakók viselkedési mintáit, valamint az alkalmazott adaptációs stratégiákat. A vizsgálatból kitűnik, hogy a válaszadók körében az árnyékolás és a természetes szellőztetés a leggyakoribb alkalmazkodási technika.

A REHVA Journalból átvett angol nyelvű cikkünk szerzője az okosépület-mutatóval (SRI – Smart Readiness Indicator) készült tanúsítási változatokat és azok kapcsolatát mutatja be az épületenergetikai tanúsítványokkal.

A NOVENCO termékmenedzsere cikkében azt vizsgálja, hogyan válasszuk ki a leginkább energiahatékony ventilátort? Megállapítja, hogy ennek megállapításához a teljes ventilátornyomást kell vizsgálnunk, nemcsak a statikus nyomást. Ha ugyanis csak a statikus nyomást vesszük figyelembe, az a rendszer teljes kialakításának a figyelmen kívül hagyását jelenti. Fontos figyelembe venni a dinamikus nyomást is.

Második építész szerzőpárosunk a nyílászáró csere és árnyékoló beépítésének épületszerkezeti kérdéseit vizsgálja és azt, hogy ez milyen hatással van a hűtési és fűtési energiaigényre. A megfelelő termékek kiválasztása szerkezeti elvek alapján, az alapos energiamegfelelőségi elemzés elvégzése és a minőségi kivitelezés együttesen olyan megoldásokat eredményezhetnek, amelyek hatékonyan felelnek meg a modern követelményeknek. A szerzők vizsgálják a nyílászáró beépítés épületszerkezeti vonatkozásait és épületenergetikai hatásait.

Következő cikkünk szerzője kifejti, hogy komfort légkezelésre, a beltéri levegő szűrésére, akár fancoil rendszerrel történő együttműködésre a MESP (mikro-elektrosztatikus) szűrők alkalmasak, a méretük pedig töredéke az elektrosztatikus szűrőkének. A szerző bemutatja ezek működését és légfertőtlenítő hatásukat.

Ezt követi a hidrogén, mint energiahordozó alkalmazásának lehetőségeit és tulajdonságait, gyártását bemutató cikkünk. A szerző megállapítja, hogy a földgáz helyettesítése hidrogénnel még egy sor fejlesztést igényel a hidrogén különleges tulajdonságai miatt.

Az Épületgépészeti Múzeum kincseit bemutató cikkünk egy beszélgetés során a lakásban szükséges tennivalókra hivatkozva bemutatja a csöpögő csaptelepet, a gázkazánt, a gáztűzhelyet, a porszívót és a látogatást az Épületgépészeti Múzeumban.

Ebben a számunkban több érdekes szakmai rendezvényre és szakmai hírre is felhívjuk a figyelmet, így többek között a Debreceni Épületgépész Szakmai Napra, a HUNGAROTHERM és CONSTRUMA szakkiállításokra, a Pollak Expora és az V. Zöld Fordulat Szakmai Napra.